opencv logo

Python Görsel İçerisinde Dörtgen Çizdirme

Merhaba arkadaşlar önceki yazımızda basit bir görüntü okuma ve kayıt etmeyi görmüştük. Bu yazımda da bir görsel içerisinde bir dörtgen nasıl çizdirilir ona bakacağız.

Bir görsel içerisinde bir alanı işaretlemek isteyebiliriz. Özellikle habercilikte bu sıkça yapılmaktadır. Belirli bir alan kırmızı renk içerisine alınır. Bizde bir alanı dörtgen içerisine alarak bu alanı yeni bir pencerede gösterelim.

Ben bu örnek için rastgele google üzerinde aratıp mi band 4 resmi aldım. Şimdi koduna ve ekran çıktısına bakalım.

Kodumuz

Çıktımız

Python dörtgen çizdirme ve yeni pencerede gösterme

Anlatım

İlk olarak openCV kütüphanemizi, import cv2 diyerek ekliyoruz. Daha sonra imread fonksiyonu ile görselimizi okuyoruz. Burada eğer görsel başka bir yerde/klasörde ise dosya yolunun tamamını girmeniz gerekmektedir.

Burada print içerisinde yazdırdığımız görsel içerisinde x=90 y=90 noktasındaki RGB renk kodudur.

bolge diye bir değişken tanımlayıp buraya resimi göstermek istediğimiz alanın bulunduğu başlangıç ve bitiş noktalarını giriyorum. Her görsel için başlangıç ve bitiş kısımı değişkenlik göstereceği için sizler bu kısmı kendiniz belirlemeniz gerekmektedir.

Dörtgen çizdirmek için rectangle fonksiyonunu kullanıyoruz. Bu fonksiyon (görselimizi tuttuğumuz değişken,(xbaşlangıç: ybaşlangıç),(xbitiş,ybitiş),(çizilecek dörtgenin renk kodu), çizginin kalınlığı) parametrelerini almaktadır.

Daha sonra ise bu çizdiğimiz dörtgeni ekranda göstermek kalıyor. Bunu da imshow fonksiyonu ile yapıyoruz. İşte bu kadar.

Umarım anlaşılır olmuştur.

Bir cevap yazın