hosting domain öne çıkan görsel

Hosting ve Domain Nedir?

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda hosting nedir domain nedir, nereden alınabilir ve alırken dikkat etmemiz gereken durumları örnekleyerek açıklayacağım.

Hosting Nedir?

Bir web sitesi açmak istiyorsak ihtiyacımız olan temel unsurlardan birisidir. Hosting sağlayıcı anlamına gelmektedir. Bizim web sayfamızın içeriklerini yüklediğimiz depolama amacıyla kullandığımız ana bilgisayardan(sunucudan) bir parça/alan olarak düşünebiliriz.

Domain Nedir?

Sitemizin internette görünen adı gibi düşünebiliriz. Normalde sunucuya biz bir IP kullanarak gideriz. Örnek vermek gerekirse google.com’a ulaşmak için 142.251.140.78 IP adresini kullanabiliriz. Fakat bu akılda kalıcı olmadığından buna biz isim vermek isteriz. Bu isim ise bizim domainimiz oluyor. Bunu telefon numaraları gibi düşünebiliriz. Birisinin telefon numarasını akılda kalıcı olması açısından isim soyisim, bir şirket adıysa şirket adıyla ya da çok yakın arkadaşlarınız için lakaplar kullanabilirsiniz. İnternet dünyası da aynı böyledir.

Domain Nasıl Seçilmelidir?

Domain nedir öğrendi isek gelelim nasıl seçeceğimize. Domainimizi yani alan adımızı seçerken dikkat etmemiz en önemli unsur daha önce alınıp alınmadığıdır. Eğer almak istediğiniz alan başka birileri tarafından alınmış ise tekrar alamazsınız. Almak için transfer işlemi yapmanız gerekmektedir. Bunun için karşı taraflar genelde yüklü miktarda ücretler talep etmektedirler. Örneğin Türk kargo şirketi MNG’nin mng.com’u alabilmek için 500.000 TL gibi bir ücret ödemesi gibi.
Dikkat etmemiz gereken diğer bir durum ise akılda kalıcı olmalıdır. İnsanların aklında bulunduğunuz sürece birileri sizleri sürekli ziyaret edecektir. İnsanların akıllarında kalmak için de kısa ve araya çeşitli işaretlerin girmemeesi önemlidir.

Alan Adı Uzantıları da Önemli

Domain uzantıları

Alan adımızın uzantısı da önem arz etmektedir. muhammeddincer.biz ile muhammeddincer.com arasında com daha ciddi durmaktadır. İnternet ortamında en çok kullanılan uzantılar .com, .net, .com.tr, .org diye gitmektedir. Fakat bazen .biz, .club, .shop gibi uzantılar da alan adıyla bir anlam ifade ettiğinden popüler olabiliyor.

Hosting Nasıl Seçilmelidir?

Hosting seçerken güvenilir bir yer olmasına dikkat ediniz zira tüm verilerinizi onların sunucularına yüklüyorsunuz. Çok önemli verileriniz varsa hosting yerine sunucu kiralayarak tüm yönetimi kendinize almanızı tavsiye ederim.

Hostingimizin depolama alanı, ram, işlemci gibi özellikleri iyi belirlenmelidir. Yeni başlayanlar için 500MB bile yetebilirken daha büyük sitelerde veya kurumsal hostingler de 10 GB, 20 GB gibi büyük boyutlar olması gerekmektedir. Bunu küçük alıp ihtiyaç oldukça büyütme imkanınız mevcut oluyor genelde.

Yönetim panelinize de dikkat etmelisiniz. Eğer php kullanacak iseniz linux ve cpanel, eğer asp.net gibi Microsoft destekli bir dil kullanacaksanız windows hosting ve plesk panel kullanmanız gerekmektedir.

 

Hosting ve Domaini Nereden Alabiliriz?

Bunun için faaw.net uygun fiyat ve kalitesiyle sizlere önerebileceğim bir sağlayıcıdır. Bunun yanı sıra internette araştırırsanız zaten çok fazla bilinen siteler mevcuttur. Tavsiyem küçük paketler alarak test etmeniz sonrasında tercih etmenizdir. Siteniz yurt dışında ise yurt dışı sunucuları olan sağlayıcıları öneririm.

Okuduğunuz için teşekkür ederim. Yorum yaparak, paylaşarak destek olabilirsiniz.

Bunlara Göz Atmak İsteyebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir