Python Listeler Giriş

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda Python Listeler– (Dizilere) bakacağız.

Listeler Python’da bir nesne türüdür. Dizelenmiş, arka arkaya gelen, sıralı işlemler için kullanılırlar. Öğeleri birbirinden ayırmak için virgül kullanılır. Dizi belirtmesi için de köşeli parantez kullanılır. Herhangi bir öğeye indis numarası ile erişilebilir.

Ne demek istedik örnek ile gösterelim.

Yukarıdaki örneğimizde kelimeler adında bir dizi(liste) değişkeni oluşturduk. Bunun içerisine 3 eleman ekledik. Sırası ile tek tek çağırdık bunları. Çıktımız kodun altında verilmiştir. Sizler de deneyebilirsiniz.

Burada dikkat edilmesi gereken kısım indisler 0’dan başlamaktadır.

Boş Dizi Oluşturmak

Genellikle içerisine bir eleman ekleyeceğimiz zaman bu şekilde boş diziler oluştururuz. İşlem sonucunu da oraya ekleriz. Birazdan nasıl ekleme yapılır öğreneceksiniz.

Genellikle, bir liste tek bir öğe türündeki öğeleri içerecektir, ancak birkaç farklı tür eklemek de mümkündür. Python’ın diğer dillerden üstün olduğu bir kısımdır bu. Java, C#, C gibi dillerde dizinin de bir türü olmak zorundadır. Python da bu daha esnek bir yapıdadır.

Bir dizinin boyutundan fazla bir eleman çağırılır ise IndexError hatası verir. 5 Elemanlı dizi tanımlayıp 6. elemanı çağırmak gibi saçma bir durumdur. String ifadelerde bir nevi dizi gibi davranmaktadır. String bir ifade tanımlayıp içerisinden bir harfi/karakteri çağırabiliriz. Sayısal ifadeler için bu durum söz konusu değildir.

Örnek

Sayısal bir ifade girip içerisinde bir elemana erişmek istediğimiz de TypeError hatası verecektir. Bu durumu şu şekilde yapabilirsiniz. Girilen sayısal ifadeyi önce string türüne çevirip daha sonra içindeki elemana erişebiliriz.

Umarım faydalı olmuştur.

Bir cevap yazın