xamarin anlatım logo

Xamarin Nedir ve Neden Kullanmalıyım?(Güncellendi)

Microsoft’un geçen yıllarda(2016) satın alarak bünyesine kattığı cross platform(çapraz platform) uygulama geliştirme frameworküdür. C# kullanılarak kolayca 3 platforma (Windows, Android, IOS) uygulama geliştirmek için kullanılmaktadır.

Neden Xamarin Kullanmalıyım?

Xamarin arkasında hem Microsoft desteği bulundurmakta hem de diğer native uygulamalara göre daha efektif görünmektedir. IOS için swift ya da objectif-C, Android için Java, Kotlin ya da C++ yerine C# ile hem Android hem IOS hem de Windows için aynı anda 3 uygulama ortaya çıkarabilirsiniz. Bu da hem zamandan hem maliyetten tasarruf sağlamaktadır.

Önceki yıllarda ücretli olan Xamarin Microsoft satın aldıktan sonra ücretsiz hale getirilmiştir.

Xamarin’in Dezavantajları Nedir?

Her güzelin bir kusuru olur 🙂

Her platform için %100 değil %80 dönüşüm imkanı sağlıyor bu da özellikle IOS tarafında IOS için kod yazarak düzeltmek zorunda kalabiliyorsunuz.

Türkçe kaynağı unutun diyebilirim. Çok az temel kaynak bulunuyor. Hatalarınız için de ingilizce stackoverflow’dan kesin bulabilirsiniz.

Kaynak olarak Microsoft’un dökümanlarını inceleyebilirsiniz başarılı diyebilirim.

Güncelleme 28/03/2019

Yazının önceki halinde Dizayn aracı bulunmuyor demişitim. Fakat Visual Studio üzerinde Xaml Dizayn Aracı bulunuyor. Ben de yanlışlıkla bulduğum bu araç başarılı bir şekilde çalışmaktadır. İki satır tasarım yapıp emülatöre bakmanıza gerek kalmadı iyi tasarımlar 🙂

Tasarım Aracı Örnek

xamarin dizayn aracı

Xaml sayfalarında sağ üst köşede bulunan source ve design sekmesi ile rahatlıkla dizayn aracına geçiş yapabilirsiniz. Sayfa üzerindeki konumu da tamamen size kalmış bir durum istediğin şekilde konumlandırabilirsiniz. Boyu küçük olduğu için gözden kaçırmışım 🙁

Bir cevap yazın