Xamarin ile Basit Hesap Makinesi Yapma

Merhaba arkadaşlar önceki yazımızda sizlerle Xamarin ile Kullanıcı Girişi oluşturmuştuk. Okumadıysanız buradan okuyabilirsiniz. Şimdi bu yazımızda da başka bir sayfaya geçiş nasıl yapılır hem onu hem de cs tarafını göreceğiz.Örnek olarak Hesap Makinesi yapacağız. Öncelikle Kullanıcı Adı=Admin Şifre 1234 olsun ve buna göre giriş yapalım.

xamarin kullanıcı girişi

Önceki yazımızdan tek farkı bu sefer entry’lere isim verdik. Butonumuza ise Clicked özelliğine btnGiris adını verdik. Hemen cs tarafa yani C# kodlarımızı yazdığımız tarafa geçelim.

Öncelikle Hesap adında bir sayfa açıyorum. Solution penceresinde en üst kısımdan Add Item diyerek Content Page seçerek adını da Hesap yapıyoruz.

xamarin hesap sayfası açma

Şimdi ise girişimizin C# kodlarına bakalım.

xamarin yeni sayfa açma

Açıklamalar yorum satırı olarak eklenmiştir. Şimdi ise Hesap Makinesi’nin tasarım kısmına geçelim:

xamarin hesap makinesi tasarımı

Entrylerimize yine isim verdik buradan gelecek sayıları alabilmek için. Ve butonların yan yana durması için yeni bir stacklayout içine alıp hizalama (Oriantation) değerini yatay(Horizontal) yaptık. Genel olarak anlamadığınız yer olmaz sanırım olursa yorum yazabilirsiniz.

Şimdi kod kısmına geçelim:

xamarin hesap makinesi kodu

Tasarım tarafında adını E1 E2 olarak verdiğimiz entry‘lerin text‘lerini float‘a dönüştürüyoruz. Tasarım tarafında Keyboard özelliklerini “Numeric” yaptığımız için harf girişini engellemiş olduk.

Son olarak bir de çalışır halini ekliyorum:

Kullanıcı girişinde hata olduğunda verilecek uyarı mesajı:

xamarin uyarı mesajı

Toplama

 

xamarin toplama

Bölme

 

Çarpma

Çıkartma

Umarım faydalı olmuştur. Kodları sizlerin öğrenmesi ve uygulaması için paylaşmıyorum sorun yaşayarsanız yorum yapabilir veya iletişim üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın