python logo

Python Operatörler

Merhaba arkadaşlar, bu yazımızda Python operatör kullanımlarına bakacağız.

Aslında python konsol başlı başına bir hesap makinesi gibidir. Hiç bir programlamaya ait bir şey yazmadan hesap makinesi olarak kullanılabilir. Aşağıdaki basit bir toplama işlemine yer verilmiştir.

python hesap makinesi olarak kullanımı

Operatör sağı veya soluna boşluk bırakabilirsiniz. Python bu boşluğu tanıyacaktır..

Toplama için +’yı kullandık. Çıkarmak için “-“, çarpmak için “*”, bölmek için “/” işaretlerini kullanabilirsiniz. Aralarında işlem önceliğini belirtmek için parantez kullanabilirsiniz.

Gelelim örneklere..

Gördüğünüz gibi python konsol’da basit işlemleri çok rahat yapabiliyoruz.

“-” işaret ile negatif sayıları da belirtebiliriz. “+” işareti pozitif olduğunu ifade eder ama kim kullanır 🙂

Bir de sayı 0’a bölünmez. Python konsol da 0’da bölmeyi denerseniz, ZeroDivisionError: division by zero hatası alırsınız.

Kayan Virgüllü Sayılar(Float)

Aslında bu kısıma geçmeden şunu ifade etmek istiyorum. C# olsun Java olsun diğer diller olsun tam sayıyı tam sayıya böldüğünüzde hata alırsınız. Tür uyuşmazlığı da yaşanır ya da 3/4=0 sonucunu görürsünüz. Virgülden sonraki kısım silinir. Bunun için sayıları önce float’a dönüştürmeniz gerekir. Python da ise bu iş çok daha kolay..

Bu floatın da bir sınırı bulunuyor. 1/3 gibi bir sayı sonsuza kadar 33… diye gider. Python da bu virgülden sonraki sayı 15-16 hane kadardır. İsterseniz aşağıdaki kodları çalıştırıp sizde kontrol edebilirsiniz.

Bir de bir sayının karesini Python’da almak çok kolay. Sadece “**” . Bu şekilde karekök de alabilirsiniz. Hemen örneklerini aşağıya ekliyorum.

Python Mod Alma

Liselerde mod alma vardı bilirsiniz. Mod bir sayının bir sayıya bölümünden kalan demektir. Örnek 5’in 2’ye bölümünden kalan 1 olur. Mod alma Python’da “%” işareti ile yapılmaktadır. Ayrıca bir sayının diğer sayıya tam olarak bölümünü “//” işareti ile bulabilirsiniz.

Bu yazımızı burada bırakıyorum. Bu yazıdan sonra string ifadeler ve basit giriş çıkışlar yapacağız.

Umarım faydalı olmuştur.

 

 

 

Python Operatörler” için 2 yorum

 1. Merhaba, burada nasıl 9.8765 çıktı.

  Python float
  Python
  >>> 3/4
  0.75 # Diğer dillerde 0 çıkar
  >>> 9.8765000
  9.8765

  1. Merhaba, orada sondaki sıfırlar bir şey ifade etmediği için Python bu sıfırları sildi. En basitinden bir hesap makinesine bile 0.50000 yazın eşittir tuşuna basın size sonuç olarak 0.5 döndürecektir.

   İlginiz için teşekkür ederim.

Bir cevap yazın