dosya işlemleri logo

Python Dosya Yazma İşlemi

Merhaba arkadaşlar, önceki yazımda dosya okuma işlemlerine baktık. Bu yazımda da Dosya Yazma işlemlerine bakacağız.

Bir dosya ya yazmak için “write” metotudu kullanırız. Bununla ilgili ilk yazma örneğimizi hemen oluşturup daha sonra yazdığımız dosyadan okuma işlemini de gerçekleştireceğiz.

Burada güzel bir durum var. Fark etti iseniz var olan bir dosya ile değil, yeni bir dosya oluşturarak işlem yaptık. “w” ile dosyayı açmak istediğimi de eğer dosya yoksa bu metot bize yeni bir dosya oluşturuyor.

Dosya işlemleri ile ilgili giriş yazımda da belirttiğim gibi “w” ile bir dosyayı açtığınızda içi dolu ise siliyor. Bunun kod örneğini de şu şekilde göstereyim.

Yukarıdaki kodları sizler kendi bilgisayarınız ile yaparsanız daha iyi anlayacaksınız. Ben burada dosya içeriği geliyor dediğimde soyut kalır o yüzden tekrar etmeniz gerekmektedir.

write metotu ile başarılı şekilde dosya yazma işlemi yapıldığında byte sayısını döndürmektedir. Bunun örneğini de aşağıda görelim.

Yukarıdaki kodu online olarak test etmek için tıklayabilirsiniz.

[the_ad id=”1292″]

Python ile Dosya Yazma işlemimiz bu kadar. Örnekleri sizlerde deneyerek pekiştirme yapabilirsiniz. Umarım faydalı olmuştur.

Python Dosya Yazma İşlemi” için 2 yorum

    1. Şuan o konulara giremeyeceğim. Çünkü temelinde pandas ve numpy anlatmam gerek. Akabinde Makine öğrenmesi anlatmam gerek. Bu şekilde baya zamanımı alacaktır. Bir defaya mahsus olarak direkt olarak küçük bir örnek paylaşımı yapabilirim takipte kal 🙂

Bir cevap yazın