dosya işlemleri logo

Python Dosya İşlemleri

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda Python dosya işlemlerine bakacağız. Bir dosyayı açma, içine yazma ve ekleme  eylemlerini nasıl yaparız örnekleri ile anlatacağım.

Dosyaların içeriğini okumak ve yazmak için Python kullanabiliyoruz. Bu konuda en kolay anlatımı da “metin dosyaları” ile yapıyoruz. Bir dosyanın düzenlenebilmesi için ilk olarak onu open fonksiyonu ile açmamız gerekiyor.

Eğer dosya ile Python dosyası aynı yerde değilse dosya adını girdiğimiz kısıma dosya yolunu vermeniz gerekmektedir.

Open Fonksiyonu dosya adından sonra bir parametre daha alır. Bu parametreler:

  • “r” parametresi “read” kelimesinden gelir ve oku anlamına gelmektedir. Varsayılan parametredir. Parametre girişi yapmadığınız zaman bu modda işlem yapmaktadır.
  • “w” parametresi “write” kelimesinden gelir ve yaz anlamına gelmektedir. Dosya içeriğine yazmak için kullanılmaktadır. “w” parametresi ile sıfırdan yazabilirsiniz. İçi dolu olan dosyaya denemeyin içerisini silersiniz 🙂
  • “a” parametresi de “append” kelimesinden gelir ve eklemek anlamına gelmektedir. İçeriği olan dosyanın üstüne ekleme işlemi yapar.
  • “b” parametresi de yukarıdaki üç parametre ile kullanılır. “binary” kelimesinden gelen ikili anlamına gelmektedir. Metin olmayan (görsel veya ses) dosyalarda kullanılmaktadır.

Şimdi yukarıdaki parametreleri kullandığım aşağıdaki örneklere bakabilirsiniz. Bu örnekleri sizlerde denerseniz pratik kazanmış olursunuz.

Dosyalara ekstra erişim sağlamak için yukarıdaki modların her biriyle + işaretini kullanabilirsiniz. Örneğin; r+, dosyayı hem okumak hem de yazmak için açar.

Bu kadar dosyaları açtık okuduk yazdık da bunun bir de kapatması var. Bunun için close fonksiyonunu kullanıyoruz. Kapatma örneği aşağıda yer almaktadır.

[the_ad id=”1292″]

Umarım faydalı olmuştur bu bir giriş yazısı niteliğinde genel olarak dosya okuma, yazma, değiştirme işlemlerini kabaca anlattım. Gelecek yazılarımda daha detaylı anlatımlara yer vereceğim. Dosya konuları ilk başta anlaşılması zor bir konudur. Bol bol pratik yapmanız gerekmektedir.

Bir cevap yazın