python logo

Python Başlangıç

Merhaba arkadaşlar, Instagram’da oylama yaptık Python’mı C’mi diye Python dediniz ,biz de sözümüzde duralım ve Python 3‘e başlayalım…

Neden Python?

Her programlama dili bir alanda gelişmiştir. Örnek C# denilince Masaüstü program, Java denilince Mobil uygulama, pHp denilince Web akla gelir.

Python da ise durum biraz farklı. Adamlar Django kütüphanesi ile Web’e, Tkinter kütüphanesi ile Masaüstü program, Pandas ve Matplotlib kütüphaneleri ile veri incelemeye, sklearn kütüphanesi ile Makine öğrenmesine oradan Tensorflow, Keras, Pytorch kütüphaneleri ile Yapay zeka‘ya kadar her alanda kullanılan bir dildir. Üst düzey bir dil olması ile kodlaması da kolay olduğundan tercih edeni çoktur.

Python özellikle son 3 4 yılda çok popüler olmuştur. Google, NASA, CIA, Facebook gibi şirket ve kuruluşlar tarafından kullanılmaktadır.

Python diğer diller gibi derlenmez. Çalışma anında işlenir. Yorumlayıcıdır ve bu sebeple hızlıdır.

Python’ın 3 ana sürümü vardır. 1.x, 2.x, 3.x gibi gibi ama günümüzde 1 kullanımı kalmadı. 2 ve 3 kullanımı var. Son zamanlar da ise Python 3 baya öne çıkmıştır. Ayrıca Python 3’ün kodlarını daha eski sürümlerinde çalıştırmak zor değildir.

Python kodlarını dilerseniz buradan indirdiğiniz kabuktan ya da Pycharm, Spyder gibi editörler kullanabilirsiniz. Ben kodlarımı sololearn de yazıyorum sizlerde orada yazabilirsiniz. Sololearn üzerinde yazmak için tıklayınız.

Hadi bir Merhaba Dünya yazalım..

Ayrıca Python kabukta yazmak isterseniz >>> işaretinden sonra yazmayı unutmayın 🙂

Şimdilik bu kadar yazalım sonraki yazımda operatörleri ele alıp örneklerle süsleyelim. Umarım faydalı olmuştur..

 

Bir cevap yazın