Java Fonksiyon Dönüş Tipleri

Merhaba arkadaşlar, önceki yazımda fonksiyonların dönüş tipi aldığını belirtmiş bir iki örnek vermiştim. Bu yazımda da birkaç örnek daha yapalım.

Öncelikle return anahtar kelimesinin kullanımına bakalım. Eğer bir fonksiyon oluşturur da geri dönüş beklerseniz bunun için return anahtar kelimesi kullanmalısınız. Biz hem parametreli olsun hem de geri dönüş değerli bir fonksiyon oluşturalım.

İki sayıyı çarpan fonksiyon olsun…

Bu fonksiyon tanımında, fonksiyon adından önce dönüş türünü yazdık. Parametreler de aynı şekilde dönüş tipi ile aynı olmalıdır. Buradaki static ifadesi Main ana fonksiyonunda bu fonksiyonu kullanmak için kullanıyoruz. Daha detaylı bir şekilde ileriki yazılarımda yer vereceğim.

Gelelim bu fonksiyonu main içerisinde kullanmaya..

Geri döndürmek istemediğimizde ne yapacağız? İşte o zaman da fonksiyonun dönüş tipini void yapacağız. Void anahtar kelimesi bu fonksiyon bir şey döndürmüyor kardeş ona göre kullan demektir. Şimdi ona da örnek yapalım.

Bir programa kayıt olduğunuzda hemen hoşgeldin Ali, Merhaba Veli mesajları geliyordur. Şimdi onun yapısını fonksiyon ile void kullanarak yazalım.

Bu fonksiyon(yeniGeldi) çağırıldığında direkt ekrana Merhaba Muhammed yazar. void dönüş tipi kullanan bir de ana fonksiyonumuz vardır.

public static void main(String[ ] args)

Son olarak da iki sayı arasından büyük olanı ekrana yazan bir fonksiyon oluşturalım.

[the_ad id=”441″]

Umarım faydalı olmuştur.

Bir cevap yazın