robot doktor logo

Sağlıkta Teknolojinin Yeri!..

Herkese selamlar, daha önce birkaç sayfada yayınlamış olduğum sağlık ile ilgili haberlerimin bir benzerini kendi sayfamda da yayınlamak istedim. Teknoloji geliştikçe sağlık alanı da bu gelişmeden nasibini alıyor ve her geçen gün sağlık alanı yeni bir teknoloji ile buluşuyor.

Ben de bu alana daha farklı bakarak sektörün iş alanının azaldığını sürekli öne sürüyorum. Birçok kişi daha çoook yıllar var deseler de onların düşündüğünden çok daha hızlı ilerliyor bu teknoloji… Aslında gelişen bu yazılım ve robotların amacı insanların hayatını kolaylaştırmaktadır. Örnek vermek gerekirse, lazer tedaviler günümüzde açık ameliyatlarda oluşan birçok negatif etkiyi kaldırmaktadır. Kan kaybı yok, uzun dikişler yok..

En basit örneği verdim şimdi daha güzel örnekler ile devam edelim. Bir kalp ameliyatında 4-5 doktor giriyor diyelim ve doktor bir insan ve eli titrer, başı döner, kafasında başka şeyler olabilir dikkatini veremeyebilir. Peki bir robot olsa da doktor sayısına 1’e düşürse diğer 3 doktorun yaptığı bir işi yapabilir olsa? Güzel olmaz mı sizce?

Güzel olur dediniz gibi 😉 peki bu robotun 2013 yılından günümüze kadar sayısı sürekli artarak devam ettiğini söylesem? Adı, Da Vinci olan bu robot dünya üzerinde birçok başarılı ameliyat gerçekleştirmiş ve ülkemizde de birçok araştırma hastanesinde kullanılmaktadır.  Da Vinci’den bir görsel bırakıyorum..

da vinci robotu kolları

Her şey bu robot ile de sınırlı değil tabiki. Microsoft geçen yıl kanserli hastaların yapay zeka ve makine öğrenmesi kullanılarak tedavi etme olanağını duyurmuş ve bu alanda çalışmalarının olduğunu açıklamıştı. Yine benzer şekilde IBM‘de Watson adında, sağlık alanına yönelik bir yapay zeka piyasaya sundu ve kullanımı gün geçtikçe artmaktadır.

Google‘da bu iki firmaya benzer bir şekilde yapay zeka kullanarak özçekim yaptığınız fotoğraflardan sizin göz hastalığınızı tespit edebiliyor. Apple ise akıllı saati ile kullanıcıların sağlık durumlarını kontrol edip gerekli durumlar da kullanıcılarını uyarmaktadır. Xiaomi akıllı saatlerinde ise nabız sayısı belirlenen düzeyin üzerine çıktığında kullanıcılarını uyarmaktadır.

Son Örnek..

Bu gibi birçok örnekler sürekli artmaktadır. Son bir örnek olarak ise Çin’de implant yapan robot geçen yıl kullanıma girdi ve hiçbir müdahale olmadan implant tedavisi yapabilmektedir. Onun da görselini bırakıyorum şuraya;

implant yapan robot

Sağlıklı günler herkese 🙂

Sağlıkta Teknolojinin Yeri!..” için 2 yorum

  1. Yazdıklarında sana katılıyorum ancak insanların yerinin tamamen robotlara bırakılması da ileride büyük tehlikelere yol açabilir.

    1. Tabiki öyle tamamen robot istemeyiz. Fakat insafsız ve bilinçsiz doktorların yerini kesinlikle robotlar almalı!

Bir cevap yazın