python logo

Python Değişkenler

Merhaba arkadaşlar, uzun zamandır yazı ekleyemiyordum. Şimdi Python’da kaldığımız yerden –değişkenler– devam edelim.

Değişkenler birçok programlama dilinde rol almaktadır. Bunların birisi de Python’dır. Değişken bir programda atanan değeri istediğimiz anda çağırmamıza olanak sağlayan bir yapıdır. Bir çok programlama dilinde değişken tipi yazılmaktadır. Python’da ise ilk atanan değer ne ise o atanan değere göre tipini ayarlamaktadır.

Tek bir eşittir kullanılarak atanır. Örneğine bakalım.

Gördüğünüz üzere program boyunca x üzerine yazılan değeri saklamaktadır.

Değişkenler, değerlerini değiştirmek için istediğiniz kadar yeniden atanabilir. Python’da değişkenlerin belirli türleri yoktur, bu nedenle değişkene bir string atayabilir ve daha sonra aynı değişkene bir tam sayı atayabilirsiniz. Üst kısımdaki cümlem ile karışmasın lütfen. Bir işlem yapılacak ise atanan değer ne ise ona göre işlem yapılır. Eğer baştan atama yapılacak ise önceki atanan değerin bir anlamı kalmamaktadır.

Ancak, iyi bir uygulama değildir. Hatalardan kaçınmak için, aynı değişkenleri farklı veri türleriyle yazmaktan kaçının. Bir de büyük programlarda anlamlı isimlendirmeler yapmaya özen gösterin..

Değişken İsimlendirme Kuralları

Ha diye her şeyi değişken ismi olarak kulanamıyoruz. Önceki örneklerimizde hep harf ile başlattık. Harf ile başlaması en güzel kuraldır. 1 harften sonra istediğiniz kadar sayı kullanabilirsiniz. Boşluk kullanamazsınız. Boşluk yerine alt tire ‘_’ kullanılabilir.

Bir de olabildiğince Türkçe karakterlerden kaçının. Python belki hata vermez ama gelecekte global kodlar gelişitirirseniz sorun yaşabilirsiniz.

Anahtar kelimelerde değişken adı olarak kullanılamaz. Python büyük/küçük harf duyarlıdır. x ile X farklı iki değişkendir.

Python’da değişkenleri silebilirsiniz. Bunun için del anahtar kelimesi kullanılmaktadır.

Bir değişkene kullanıcı girdisi atanabilir. Bunun için input ifadesi kullanılır. Aşağıdaki örneğe bakalım.

Değişkenler işte bu kadar. Python’da en temel kısmı geçtik arkadaşlar. Bundan sonraki kısımlarda yavaş yavaş kodlarla işlemler yapmaya başlayacağız. Umarım faydalı olmuştur başarılar…

Bir cevap yazın