neden yazılım mühendisliği logo

Neden Yazılım Mühendisliği?

Bu yazımda sizlere neden Yazılım Mühendisliği öğrencisi olduğumu ve bölüm tavsiyesi isteyenlere neden Yazılım Mühendisliği dediğimi açıklamak istiyorum.

Teknoloji Çağı

Öncelikle teknoloji çağında olduğumuzu unutmayalım. En basitinden okula gitmeyen bir çocuğun eline bile tablet, telefon verebiliyor isek bu teknoloji çağında olduğumuzu en iyi şekilde anlatıyor olması gerekir. İşte bu okula gitmeyen okuma yazma bilmeyen çocukların elinde bile telefon var ise biz de hedefimizi buna göre seçmemiz gerekir.

Birçok anne baba çocuklarının susması için eline alıp sevmek yerine eline telefon verip fotoğrafını çekiyor. Doğru değil ama vazgeçilebilir de olmadı kaç yıldır.

Biz Bu Teknolojinin Neresindeyiz

Biz bu teknolojinin tam kalbindeyiz. Nasıl bir insanın en önemli organı kalp ise teknolojinin de kalbi Yazılım Mühendisliğidir. Çocuğun elindeki telefonunda, babanın bilgisayarında, annenin akıllı buzdolabında,  kapının önündeki arabada, uçtuğunuz uçakta, gittiğiniz avmde, hastalandığınızda hastanelerde kısacası nereye bakarsanız bakın bir yazılım ile karşılaşacaksınız. Bu yazıyı da okuyorsanız bir yazılım ürünü olan web sayfasında bir yazılım ürünü olan işletim sistemi ile buradasınız.

Geleceğin Mesleği Yazılım Mühendisliği

Birçok aile çocuklarının doktor, öğretmen, diş hekimi, mühendis olmasını ister. Peki ya Yazılım Mühendisliği; doktorları işinden eden, öğretmenlerin yerine geçen, diş hekimlerinin de yaptığını yapabilen ve daha nice mesleklerin yerine geçebilecek robotların inşasında rol alsaydı?

İşte o zaman çocuklarınızın robot yapımında rol alan mühendislik alanlarına yönlendirmezmiydiniz? Bence yönlendirirdiniz.

Eee.. tamam da Yazılım Mühendisliği dedin şimdi de robot için gereken mühendislik alanlarına gönder diyorsun?

Evet öyle ama şunu unutmamak gerekiyor. Türkiye’de yıllardır Elektrik Elektronik mühendisliği var ve mezun sayılarıda hayli fazla, yıllardır makine mühendisliği var onların da sayıları hayli fazla. Bizim eksik olana ihticımız var yani damarlar tamam, iskelet tamam da bize organlar da lazım. Hadi organları da Bilgisayar Mühendisleri yapsın ama atan bir KALP lazım bize. Bu yüzden Yazılım Mühendisliği tercihler arasında öncelikli olmalıdır.

Sadece bunlarla sınırlı değil her şey. Yapay zeka diyoruz hergün. En basitinden ucuz telefonlar bile reklam yaparken YAPAY ZEKALI KAMERA diyor. Yapay zeka bu kadar yaygınlaşmış iken ve yeni oluşan YAPAY ZEKA pazarı varken kim işsiz kalmak ister?

Demiştim ya robotlar. İşte o saydığım robotlar her geçen gün yaygınlaşıyor. Çinde implant yapan robot, Japonya da İngilizce Öğretmen Robot ve kalp ameliyatı dahil birçok ameliyatta kullanılan robotlar…

Sağlıkta Teknolojinin Yeri!.. yazıma göz atabilirsiniz..

Meslek adı denildiğinde ooo dediğimiz meslekler, gün geçtikçe yazılımcıların kalbi olduğu robotlar ile işsizlerin yuvası olacak. İşte bu yüzden Yazılım Mühendisliği geleceğin mesleğidir.

Daha birçok örnek verilebilir bu konuda bunlar sadece küçük örnekler…

Bu yazıma burada son veriyorum. Daha çok şey yazılabilir ama bu yazıda bu kadar olsun 🙂

Bir cevap yazın