Neden Çocuklara Programlama Öğretilmeli?

Bu yazımda çocuklara neden programlama öğretilmeli ondan bahsedeceğim. Geleceğin mesleği Yazılım Mühendisliği olunca bizimde çocuklarımıza bu yönde eğitimler vermemiz gerekmektedir.Tabi her şey bu kadar ile sınırlı değil. Günümüzde her şey bir takım algoritmalara dayanmaktadır.

Algoritma Nedir?

Bir problemde sonuca ulaşmak için atılan adımlardır. Örnek matematik de problem soruları algoritmaya güzel bir örnektir. Bir yaş probleminde önce yaşları yazarız. Sonra birisi diğerinden 3 yaş büyükse onu buluruz. Sonra toplam yaşları 5 yıl sonra nedir bunu istiyorsa her ikisinin yaşına da +5 ekler ve toplarız. Bir sıra ile yapılıyor gördüğünüz üzere..

Sadece matematik değil algoritma demek. Çay demlemek, yemek yapmak, okula gitmek, alışveriş yapmak hepsi bir algoritmadır hepsi adım adım yapılmaktadır.

Çocuklara Algoritmanın Faydası

Çocuklara eğer adım adım yazarak bir şeylerin kolay olduğunu anlatırsak ileride eline ne geçerse geçsin çözümlemesi kolay olacak ve yapamadım değil şu adımda sorun yaşadım diyecektir. Biraz saçma bir örnek olacak ama çayı yapamadım deyince aklınıza gelen ile çayı demledim ama onları servis edemedim arasında çok fark vardır.

Bir şeyler sistematik olduğunda çözümü de kolaylaşmaktadır. Bir çocuk araba kullanamaz zor gelebilir ya da direksiyonu çevirince araba gidecek zannedebilir. Ama 18 yaşına geldi sürücü kursuna gittiğinde bunu algoritmaya dökerek anlatırlar.

Adım 1) Arabaya otur kemerini bağla

Adım 2) Debriyaja bas

Adım 3) Vites boşta değil ise boşa al

Adım 4) Kontağı çevir

Adım 5) El frenini indir ve çok az ayağını debriyajdan kaldır (araç hareket edecektir.)

Adım 6) Araba hızlanması için gaza bas ve git.

Bunu bir çocuğun eline verin bir yapamaz iki yapamaz ama 3. de o araba harekete geçecektir.

Algoritma Tamam Programlama Nerede?

Aslında her programın altında yatan şey de Algoritmadır. İnsanların vizyonu 40 sene önce her eve bilgisayardı. Son birkaç yıldır ise insanlar programlama da yapsın oldu. Dünya da çocuklar büyük firmaların açıklarını bulabiliyor ve binlerce dolar ödül alabiliyor ise, bizim çocuklarımızın da bu yolda çalışması gerekmelidir.

Ben ilk yazılım hakkında araştırmalarıma 17 yaşında başladım ve ne kadar geç kaldığımı gördüm. Çocuklarımız da geç kalmasın. Gelecekte herkes kendi robotunu programlarken pardon gelecek değil başladı artık bu. Sizin çocuğunuzun o çocuklardan eksiği ne?

Çocuğuma Nasıl Programlama Öğretebilirim?

Bu konuda kaynak istemediğiniz kadar çok. Onlarca web sayfasında türkçe anlatımlar bulunurken daha eğlenceli bir şey de oyun oynayarak öğretmektir. Bunun için tamamen Türkçe olan ve baktığım kadarıyla gayet başarılı olan Hacker Can oyunu var. Bunun haricinde yine scratch ve Microsoft’un kodu gibi oyunlar bulunuyor.

Mobil tarafta da bazı oyunlar bulunuyor. Lightbot : Code Hour en çok tercih edilen mobil uygulamalardan birisidir. Benim de yeğenim için denediğim bir oyundur gayet başarılıdır. Bir de Scode yerli bir yazılım daha bulunuyor. Bunu deneme imkanım olmadı ama genel olarak başarılı olduğu görülüyor.

Bunlarla bırakmayın..

Çocuğunuz bunları bitirdikten sonra ya da genel olarak algoritma yapısını öğrendikten sonra onlara Arduino setleri alın. 50-60 Tl’den başlayan bu setler ile çocuğunuzun gizli kalmış yanlarını ortaya çıkarabilirsiniz.

 

Bunlara Göz Atmak İsteyebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir