ösym tercih logo

Ne Tercih Etmeliyim?

Merhaba arkadaşlar, üniversite sınavı sonuçları açıklandı ve tercih dönemi geldi. Ne tercih etmeliyim konusunda sizlere bazı tavsiyeler vermek istiyorum.

İstediğini Yaz

Öncelikle ne istediğinizi bilin. Bu sayfa teknoloji ağırlıklı olmasına rağmen teknoloji’den nefret ediyorsanız geleceği en parlak bölümler; Yazılım, Makine, Yapay Zeka gibi bölümler olsa da yazmayın. Mutlu olmadığınız bir bölümü okuyamazsınız, okursanız da başarılı olamazsınız.

Yazının bundan sonraki kısmı neden Teknoloji olarak ilerleyecektir. Teknoloji’den nefret ediyorsanız bundan sonrası sizin için değildir. Eğer seviyorsanız buyrun devam edelim..

TYT’den Tercih Yapacaklar(2 Yıllık Önlisans)

Öncelikle bu kısımda en çok Bilgisayar Programlama bölümü soruluyor. Eğer kodlamayı seviyorum, gece 3’te bile kalkar kod yazarım derseniz, sıkılmaz iseniz bu bölüm tam size göre. Bunun yanında da açıktan okumak isteyenler için Anadolu Üniversitesi Açıktan Web Tasarım ve Kodlama bölümü açıyor.

Diğer teknolojik bölümler içinde aynı şey geçerli seviyorsanız yazın. Bu yazdığım bölümler önü size bağlı şekilde açık bölümler. Ne olur DGS’ye girersiniz Yazılım Mühendisliğine geçersiniz. Ya da Bilgisayar Mühendisliğine geçersiniz bir şekilde kendinizi tamamlarsınız. Yazılım Mühendisliğinin önemine daha önce değinmiştim.

Buradan okuyabilirsiniz.

Ya da kendinizi bir alanda geliştirirsiniz lisans okumanıza bile gerek kalmayabilir. Tercihlerinizi bile online platform üzerinde yapıyorken sağlık alanlarını düşünmenizi istemiyorum. Belki hemen iş bulurum rahat ederim sırtımı devlete dayarım diyorsanız zaten yanlış yerdesin sen git sağlık oku biz teknoloji severler ile devam edelim.

yazılım mühendisliği

Girişimci Olun

Varsa düşünceniz bunu yerine getirin. Günümüzde birçok teknoloji manyağına baktığınızda girişimci olduğunu görürsünüz. Hocam teknoloji dedin bilgisayar programlama okudum boş geziyorum demeyin. Kendinizi geliştirin ve girişimci olun asla pes etmeyin. Hiçbir yazılım bilgisine sahip olmadan yazılım firması açan onlarca girişimci lüks araçlarla gezerken siz yazılım bilgisi ile neler yapabilirsiniz bunun hayalini kurun.

Ben kendim yapay zeka seven birisiyim ve bu konuda udemy de kurslar satın alarak kendimi geliştiriyorum. Sizlerde hayalleriniz doğrultusunda gerekli adımları atın.

udemy logo

AYT’den Tercih Yapacaklar (4 Yıllık Lisans)

Burada da sizlere tamamen mühendislik bölümleri tavsiye ediyorum. Az önce dediğim gibi tercihiniz bile online. Günümüzde her şey insan elinden robota geçerken bu robotları üretmek zorundasınız.

Yazılım Mühendisliği

Makine Mühendisliği

Yapay Zeka Mühendisliği

Adli Bilişim Mühendisliği

Otomotiv Mühendisliği

gibi mühendislik alanları günümüzde oldukça popüler olmaya başlamıştır. Bu bölümleri seviyorsanız asla durmayın yazın ilk sıraya.

Günümüzün en zenginleri listesine baktığımızda çoğunun teknoloji manyağı olduğunu görürsünüz. Günümüzde devletler arası meselelere bakın onun da ucunda teknoloji olduğunu görürsünüz. Demekki teknolojiye sahip olan, atı alıp üsküdarı geçiyor.

Huawei gibi önü kesilmezse…

Huawei demişken buradan vermek istediğim mesajı aldınız umarım. Abd – Çin Teknoloji Savaşı.

Ya bu teknoloji furyasında rol alacaksınız ya da tıp, öğretmenlik, hemşirelik, diyetetik vs. bölümleri okuyarak teknoloji zamanla gelişip o bölümleri alt ettiğinde bakakalacaksınız.

implant yapan robot

Uzun yıllar değil. Çok yakında… Örnekler için tıklayabilirsiniz.

Bu sene barajı geçemeyen ya da tercih yapmayacak olanlar da üzülmesinler ÖSYM yıllardır sınav yapıyor, seneye de sınav yapacak o zaman girip teknoloji manyağı olmak için bir adım daha atabilirsiniz.

Tercihleriniz bol mühendisli olsun…

Bir cevap yazın