yapıcı metot logo

Java Yapıcı Metot

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda sizlere Constructors yani yapıcı metot’dan bahsedeceğim.

Yapıcı metot, bir nesne oluşturulduğunda çağırılan ve bunları başlatmak için kullanılan özel yöntemlerdir. Bir de nesnemizin ilk başlangıç değerlerini atamak için de yapıcı metotlar kullanılabilir. Sınıf adı ile aynı olmalıdır. Açık dönüş türü olmamalıdır.

Hemen bir örnek üzerinde görelim..

Buradaki Araba Metotu, Araba sınıfının yapıcı metotudur.  Araba sınıfından bir nesne oluşturulduğunda renk parametresi başlangıç olarak Mavi atanacaktır. Ayrıca metotumuz parametreli olabilir, bu sayede ilk oluşturulma anında renk özelliği gönderebiliriz.

Bu yapıcı metotları sanki sınıftan bir nesne çağırıldığında varsayılan değerleri döndüren yardımcı bir metot olarak düşünebiliriz. Bu nedenle her nesne oluşturulduğunda varsayılan değerleri yazmak gerekmez.

Yapıcı Metot Kullanımı

Sınıftan nesne üretmeyi biliyoruz. İşte o nesne üretilirken metotumuz otomatik olarak çalışmaktadır. Örneğine bakalım hemen.

Bir sınıf, farklı sayıda parametreye sahip birden fazla yapıcı metota sahip olabilir. Bu metotlar içinde setter yöntemleri, özelliklerin değerlerini ayarlamak için kullanılabilir. Örnekleri aşağıda…

Yukarıdaki örneklerde, ilk yapıcımız nesne oluşturulduğunda rengi mavi yapan, ikinci metotumuz ise girilen renk değerini özelliğe atamak için kullanılır. Set’i ise önceki yazımda dediğim gibi yine aynı şekilde atama yapmak için kullanılır.

Şimfi gelelim bunları kullanmaya..

Son olarak Java’da tanımlansın veya tanımlanmasın bir kurucu metot halihazırda vardır.

Umarım faydalı olmuştur..

 

Bir cevap yazın