java logo

Java Get ve Set

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda get ve set işlemlerine bakacağız. Bu konuyu daha iyi anlamak için erişim belirleyicileri bilmeniz gerekmektedir. Erişim belirleyicileri anlattığım yazıma buradan erişebilirsiniz. Şimdi gelelim nedir bu get ve set.

Türkçe karşılığı alıcı ve ayarlayıcı olan, aslında program içerisinde de aynı şekilde almak istediğimiz de get, değişiklik yapmak istediğimiz de ise seti kullandığımız ifadelerdir. Erişim belirleyiciler ile sınıflarımı korurken aslında korunan öğe ile iletişimi sağladığımız yapılardır.

Örneği aşağıdaki gibidir.

Yukarıdaki örnekten de anlaşılacağı üzere get herhangi bir parametre almaz, sadece var olan rengi döndürür. set ise parametre alır. Aldığı parametre renk değişkenine atılarak güncelleme veya atama işlemi yapılmış olur.

Buradaki this anahtar kelimesi, bu anlamına gelmektedir ve derki: bu rengi r rengi olarak değiştir. Şimdi bunu ana fonksiyonumuzun(main) içerisinde kullanalım.

Gördüğünüz gibi Araba sınıfında renk özelliği gizli(private) iken ona hem erişim hem değişiklik yaptık. Bunu özellikle proje yapmaya başladığınızda sıkça kullanacaksınız.

Umarım faydalı olmuştur.

Bir cevap yazın