opencv logo

Python Görüntü İşleme Giriş

Herkese merhaba arkadaşlar. Bu yazımda yeni bir seriye giriş yapacağız. Bu görüntü işleme serisini Python ve OpenCV kütüphanesi ile yapacağım. Umarım sizlere bir şeyler kazandırabilirim.

Görüntü İşleme Nedir?

Dijital olarak kayıt edilmiş görselleri veya videoları işimize yarayacak şekilde düzenlemeler yapılmasına Görüntü İşleme (Image Processing) denir.

Görüntü İşleme Hangi Alanlarda Kullanılır?

Hemen hemen her alanda kullanılır desek yalan olmaz. Çünkü savunmada, hastanede, oyunlarda, güvenlik sistemlerinde, tarımda, personel takip sistemlerinde vb. birçok alanda kullanılmaktadır.

Görüntü İşlemek için Gerekli Kütüphaneler

Ben yazılarımda OpenCV kütüphanesi kullanacağım. Zaten görüntü işleme denilince akla ilk olarak OpenCv gelmektedir. Bazı işlemlerimizde numpy kullanacağız. Learning tarafında ise Keras kütüphanesi kullanılmaktadır.

Görüntü Okuma ve Yeniden Kayıt Etme İşlemi

Gelelim ilk örnek uygulamamıza. Bu uygulama da basit bir görseli Python ile okuyup gri hale getirip tekrar kayıt edeceğiz.

Bunun için yukarıda da bahsettiğim gibi openCv kütüphanesini önceden indirmeniz gerekmektedir. Nasıl indirip kuracağınız hakkında bilginiz yoksa benimle iletişime geçebilirsiniz.

Kodları ben Spyder kullanarak yazacağım. Sizler PyCharm, Python IDLE, Visual Studio‘da kullanabilirsiniz.

Kodumuz

Çıktımız

görüntü işleme görüntü okuma ve kayıt etme

Anlatım

imread fonksiyonu ile görselimizi alıyoruz. Eğer imread fonksiyonu içerisine bir de 0 yazarsak bu sadece gri olarak almaktadır.

imshow fonksiyonu ise göster anlamına gelmektedir. Üzerinde bir işlem yaptıktan sonra ekranda görmek isteriz. Bunu imshow fonksiyonu ile yapıyoruz.

Bir görseli kayıt etmek istediğimiz de ise imwrite fonksiyonu kullanıyoruz. Burada dikkat edilmesi gereken kayıt edeceğimiz adı girmemiz gerekmektedir.

Umarım faydalı olmuştur.

Bir cevap yazın