otopark ücreti hesaplama öne çıkan görsel

Otopark Ücreti Örnek Kodlaması

Merhaba arkadaşlar bu yazımda basit bir örnek kodlaması gerçekleştireceğiz. Örneğimiz başlıkta olduğu gibi otopark ücreti hesaplaması olacaktır.

Otopark Ücreti Problemi

Bir otoparkta 5 saate kadar saat başı 1TL ücret ödenmektedir. 5 Saatin üzerinde ise her bir saat için 0.5 TL ücret ödenmektedir. Her 24 saat için sabit 15 TL ücret ödenmektedir. Bu bilgilere göre(verileri değiştirebilir kullanıcı tarafından da girişini sağlayabilirsiniz.) toplam otopark ücretini hesaplayan kodlarımızı yazalım.

Örnek Çıktılar

28 Saat içeride kalan bir araç için otopark ücreti;

24 saat için sabit olarak 15 TL ödemesi gerekecek. Geri kalan 4 saat için ise saat başı 0.5 TL’den 2 TL ödemesi gerekecek.

Toplam 15 + 2 = 17 TL ödemesi gerekecek.

11 Saat içeride kalan bir araç için ödenmesi gereken miktar 5 Saat için 5 TL ve geri kalan 6 Saat için 3 TL toplam 8 TL olacaktır.

Hadi gelin bunun kodunu yazalım.

Kotlin ile Otopark Ücreti Hesaplama Kodu

Kotlin ile öncelikle dışarıdan saat bilgisi alıyoruz. Sonrasında 1. if içerisinde 24 saat’e büyük mü eşit mi kontrolünü yapıyoruz. Sonrasında diğer bir şart koşulumuz olan else if içerisinde ise 5 saatden küçük olup olmadığını kontrol ediyor ve toplam tutarı hesaplıyoruz. Son else içerisinde ise 5 saatten fazla olanların kontrolünü yapmış oluyoruz.

Aynı mantık ile diğer dillerle yazılmış kodu aşağıdaki gibidir.

C# ile Otopark Ücreti Hesaplama Kodu

C# için de kodumuz yukarıdaki gibidir. Son olarak Python için bu kodlamayı gerçekleştirelim.

Python ile Otopark Ücreti Hesaplama

Python için kodlamamızı gerçekleştirdik. Dilerseniz birkaç örnek çıktısını aşağıdaki görsel üzerinden inceleyebilirsiniz. Diğer dillerde de aynı sonuçlar çıkacaktır.

python otopark ücreti hesaplama ekran görüntüsü

Basit küçük bir örnek yapmak istedim umarım okuyup faydalanmışsınızdır. Okuduğunuz için teşekkür ederim.

 

Bir cevap yazın