Java’ya Giriş

Merhaba arkadaşlar, bu yazımızda Java Programlama Dili hakkında bilgi verip basit kodlar üzerinde duracağım. Daha sonraki yazılarımızda bu yazımızın devamı olacak şekilde ilerleyecektir.

Java 1990’lı yılların başında Sun Microsystems tarafından tasarlanan ve şu anda Oracle‘ın sahip olduğu üst düzey, modern bir programlama dilidir. Günümüzde en çok kullanılan programlama dilidir.

4 Milyar kadar cihazda Java kullanılmaktadır. Java, Alphabet şirketinin Android işletim sistemi uygulamaları, medya oynatıcılar, web uygulamaları, anti-virüs sistemlerinde, kurumsal ve masaüstü uygulamalar olmak üzere bir çok alanda kullanılmaktadır.

Java Kod Örneği

Java’da çalışan her kod satırı bir class içerisinde olması gerekmektedir. Ben örnek içerisinde MyClass adını verdim. İlerleyen yazılarımda sınıflar(class) hakkında bir yazı eklenecektir.

Java’da her uygulamanın bir giriş noktası veya main(ana) adında bir fonksiyonu bulunur. main ile birlikte public, static anahtar kelimeleri ilerleyen yazılarda detaylı olarak ele alıncaktır. Şimdilik olması gerekiyor olarak bilmeniz yeterli olacaktır.

Özet olarak:
– Java’daki her program bir sınıfa(class) sahip olmalıdır.
– Her Java programı main fonksiyonundan başlar.

Umarım faydalı olmuştur. Daha sonraki yazılarımda Java’ya daha detaylı bakacağız..

Bir cevap yazın