java logo

Java Static Kavramı

Merhaba arkadaşlar, şimdi birçok programcının, ya da yazılım öğrencilerinin gördüğü fakat bir türlü kavrayamadığı bir kavram bulunuyor. Bu da static kavramı.

Bir değişkeni veya yöntemi static olarak bildirdiğinizde, belirli bir örneğe değil de sınıfa aittir. Bunun anlamı, sınıfın birden fazla nesnesini oluştursanız veya hiç yaratmadıysanız bile, static (statik) bir üyenin yalnızca bir örneğinin var olduğu anlamına gelir. Tüm nesneler tarafından paylaşılacaktır.

Sayi değişkeni, o sınıfın tüm nesneleri tarafından paylaşılacak. Sayac sınıfımızı main sınıfımızda çağırabilir ve static değişkeni kullanabiliriz.

Örnek:

Normalde bir sınıftan nesne çağırdığımızda her örneklediğimizde farklı çalışırken, static olarak tanımladığımızda önceki oluşan örnek üzerinden devam etmektedir.

Static değişkene, o sınıfın s1.SAYI gibi herhangi bir nesnesini kullanarak da erişebilirsiniz.

Not: Static bir değişkeni adlandırırken zorunlu olmasa da büyük harf kullanmak yaygın bir uygulamadır.

Static kavramı metotlar/yöntemler için de geçerlidir.

Şimdi de herhangi bir nesne oluşturmadan korna’yı çağırabiliriz.

Static yöntemlere en güzel örnek bir önceki yazım olan Java matematik sınıfı ile işlemlerdir. Orada da herhangi bir örnekleme yapmadan direkt sınıf içerisindeki metota erişebiliyoruz.

Not: Ana fonksiyon(main metot) her zaman static olmalıdır.

Umarım faydalı olmuştur anlaşılması en karışık şeylerden biridir static kavramı. Özellikle yeni başlayanlar için karmaşık görünebilir kod tekrarları yaparak kendinizi geliştirmeye çalışın.

Bir cevap yazın