html öne çıkan görsel

HTML Element Özellikleri

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda elementleri daha kullanışlı hale getiren özelliklerden bahsedeceğim.

HTML Özellikleri

Özellikler/nitelikler bir öğe veya etiket hakkında ek bilgiler sağlarken bunları değiştirebilir. Çoğu özelliğin bir değeri de vardır. Bu değerler etikete veya öğeye biçim verir diyebiliriz.

Hemen basit bir örnek ekliyorum.

Burada align bir özellik center da onun değeridir. Bu şekilde yazdığımız bir metini sayfa ortasına taşıyabiliriz. Bu örneği kendiniz deneyebilirsiniz.

Özellikler her zaman başlangıç etiketi içine yazılmaktadır.

Özellik Ölçümleri

Örnek olarak önceki yazılarımda anlattığım yatay düz çizgiyi sadece 100 px genişlik olarak ayarlayabilir, Ya da toplam sayfa genişliğinin %50 si kadar ayarlayabilirsiniz. Gelin örneklerle inceleyelim.

<hr width=”100px” />

<hr width=”50%” />

Bunları çalıştırabilirsiniz. Her iki şekilde de tanımlama yapılabilir. İlerleyen zamanlarda göreceksiniz, farklı ekranlara uyum sağlaması için % işareti ile belli bir boyutta olacak ise de px ile tanımlama yapacağız.

Hizalama Özelliği

Az önce örneğini verdiğim align, hizalama özelliğidir. Bir nesneyi, metini hizalamak için kullanılır. Aşağıdaya bir örnek ekliyorum, bu örneğimde metini ortaya hizalayıp yatay bir çizgiyi de ekranın sağ tarafına hizalayacağım.

html özellikler ekran görüntüsü

Kodu, örneği, ekran görüntüsü yukarıda verilmiştir. HTML5 tarafından <p> paragraf etiketinin align özelliği desteklenmiyor olsa da tarayıcılar bunları kendi yazılımları ile halledebiliyor.

[the_ad id=”1292″]

Etiketler içindeki etiketin de özelliği olabilir. HTML’de özelliklerin ağırlığı en içten dışa doğrudur. Bu sebeple eğer etiket içindeki etiketin özelliği varsa bir üst etiketin özelliğini yener diyebiliriz.

Bu özellikler konusunda bundan sonraki etiketlerimizde sıkça kullanacağımız için anlattım. Umarım anlaşılır olmuştur.

Bir cevap yazın