python logo

Fonksiyon Nedir Python ile Örnek Anlatım

Herkese merhaba arkadaşlar bu yazımızda fonksiyonların mantığına ve Python ile örneklerine bakacağız.

Fonksiyon Nedir?

Fonksiyon içine bir değer yolladığımızda bize bir sonuç üreten ifadelerdir. Lisede matematik derslerinden hatırlarsınız f(x)=x+2 gibi ifadeler vardı. Ne yapardık gelen x i fonksiyonda x yerine koyar bir cevap üretirdik. Verdiğimiz örnekte x=4 ise sonucumuz 6 olacaktır.

Aynı bu işlemin bilgisayar karşılığı da yine fonksiyon adı altında yer bulmaktadır. Örnek vermek gerekirse bize iki sayı verilsin kullanıcı bununla ne yapacağını kendisi seçsin. Bu işleme fonksiyon diyoruz. print anahtar kelimesi de bir fonksiyondur. Dilerseniz örneklerine geçelim.

İki Sayıyı Toplama Fonksiyonu

Python’da fonksiyonlar def anahtar kelimesi ile tanımlanmaktadır. def anahtar sözcüğünden sonra fonksiyon ismi ve parantez içerisinde alınan parametreler yer alır. İki sayıyı toplayan fonksiyon örneği aşağıdadır.

Kaç Parametre Gönderebiliriz

Aklınıza takılmış olabilir hemen cevaplayayım 🙂 istediğiniz kadar parametre gönderebilirsiniz. İsterseniz hiç parametre göndermek de zorunda değilsiniz. Örneklere devam:)

İki Sayıyı Çarpıp İstenilen Değere Bölme

Burada fonksiyona 5,9 ve 2 değerlerini gönderdik o da yerine koydu işlem bu kadar.

Veri madenciliği dersini alanlar bilirler ID3 Algoritması vardır. Algoritmanın çalışma prensibinde ise Entropi hesabı vardır. Şimdi ise entropi hesaplayan fonksiyonunu yazalım. Burada uzun uzun algoritmayı ve entropi hesabını anlatmayacağım sadece fonksiyon örneği olması açısından paylaşıyorum.

Buradaki x y ve z değerleri bizim gönderdiğimiz değerler. return anahtar kelimesi ise hesaplanan sonucun geri döndürülmesini sağlıyor.

Daha açık bir örneğe geçelim şimdi..

Hoşgeldin Yazan Fonksiyon

Burada da ismimizi gönderelim o da bize ‘Hoşgeldin #İsim’ desin.

Şarta bağlı bir fonksiyon yazamaz mıyız yazarız. Örnek olarak “DNCR” geldiğinde hoşgeldiniz desin başka bir isim geldiğinde yine mi sen yazdıralım.

Gibi birçok örnek yazılabilir. Basit birkaç örnek yazdım. Bu yazı genel olarak fonksiyonları öğretmek amaçlı olduğundan zor örneklere yer vermedim. Belki daha sonraki yazılarımda zor örnekleri konu edindiğim bir yazı olabilir. Anlamadığınız noktaları yorum yaparak veya iletişim üzerinden bana iletebilirsiniz.

Umarım faydalı olmuştur başarılar…

 

Bir cevap yazın