C# Kapsülleme

Merhaba arkadaşlar, önceki yazılarımda sınıfları ve kullanımlarını anlatmıştım. Bu yazımızda ise kapsüllemeye bakacağız.

Kapsülleme Nedir?

Tanım olarak bir araya getirme, koruma, saklama, gizleme gibi şeyler söylenebilir. Peki biz neyi koruyacağız da bunu görüyoruz. Cevap vereyim Sınıfları.

Programlama da kapsülleme, sınıfları bir araya getirme işlevi ile birlikte sınıflar arasındaki erişimlerini de kısıtlamak için kullanılır. Kapsülleme erişim belirleyiciler kullanılarak yapılır. Bir erişim belirleyici, bir sınıf metod veya özelliğinin görünürlüğünüayarlar/tanımlar.

Kapsüllemeye ayrıca bilgi gizleme de denilmektedir.

Erişim Belirleyiciler

C# da public, private, protected, internal ve protected internal adında erişim belirleyiciler bulunmaktadır.

Önceki örneklerimizde hep public erişim belirleyicisi bulunuyordu. Public erişim belirleyicisi açık anlamına gelmektedir ve diğer sınıflardan erişilebilir.

private erişim belirleyicisi ise özel anlamına gelmektedir. Özellik ve metotlarına sadece sınıf içerisinden erişim bulunmaktadır.

Diğer erişim belirleyiciler daha sonraki yazılarımda yer alacaktır.

Örnek

[the_ad id=”441″]

Yukarıdaki örnekte yaş değerini private yaptık. Bu sayede dışarıdan erişimi kapatmış olduk. Erişimi ise fonksiyonlar kullanarak sağlamaktayız. yasGetir ve yasAta fonksiyonlarını dışarıdan bir sınıftan çağırarak direkt olarak değişimi kapatmış olduk.

Umarım faydalı olmuştur..

Bir cevap yazın