C# Form Kitap Kayıt Uygulaması(Firebase)

Merhaba arkadaşlar, önceki uygulama örneğimizde MsSQL kullanarak Kayıt Formu oluşturmuştum. Şimdi de Firebase kullanarak Kitap kayıt edelim.

Tasarım

Basit bir tasarım ile uygulamayı gerçekleştireceğim. Bu uygulama da önceki uygulamalardan farklı olarak comboBox ekleyeceğim. Form’da Kitap adı, Kitap türü, Yazar ve Kitap özeti alanları olacak.

C# kitap kayıt formu tasarımı

Combobox’da seçenekler için sağ üstünde bulunan oka tıklayıp Edıt Items seçeneğine tıklayıp ekleyebilirsiniz. Ben birkaç tane kitap türü ekledim. Tüm alanları ve name alanlarını düzenledikten sonra Firebase tarafına geçebiliriz.

Firebase

Firebase sayfasına gidip sağ üst köşeden console’a giriş yapınız.
Gelen ekrandan Proje ekle‘ye tıklayınız.
Projeye isim veriniz.
Gelen sayfadan devam seçeneği ile devam ediniz.
Google Analitycs’i ekleyiniz (İstemiyorsanız önceki sayfadan analitycs seçeneğini kaldırınız.)
Proje oluştur dedikten sonra bizim için kurulum başlıyor.

Proje oluştuktan sonra Database kısmına girip gerekli ayarlamaları yapınız. (Varsayılan haline devam devam diyerek kurabilirsiniz.)
Açılan sayfadan Realtime database kısmını açınız.
C# form kitap kayıt uygulaması firebase ekran görüntüsü

Gelen ekrandaki link kalsın onu kullanacağız 🙂

Kod

Kodlamaya geçmeden önce Firebase bağlantısı için; Visual Studio’da üst menüden Tools –> NuGet Package Manager –> Nuget Package Manager for Solution yaptığınızda yeni bir pencere açılacaktır.

C# Firebase kütüphanesi ekleme

Yukarıdaki gibi Browser sekmesine gelip Firebase.Database yazıp ikinci sırada bulunan Firebase.Database.net’i seçip project kısmından projenizi seçip install butonuna basınız.

Kütüphane kurulumları yapılacaktır bu aşamada onay penceresi gelirse accept deyip kabul etmeniz gerekmektedir. Eğer hata ile karşılaşırsanız Versionu değiştirmeniz gerekebilir.

Kitaplar Model Class’ı Oluşturma

Firebase ile arasında bir aracı olması açısından Kitaplar modelini oluşturuyorum. Bunu Solution Explorer penceresine gelip sağ tıklayıp Add –> Class deyip sınıf olarak ekleyebilirsiniz. Son hali aşağıdadır.

C# form kitap kayıt uygulaması kitaplar modeli

Firebase Class’ı Oluşturma

Bu aşamaya kadar geldikten sonra öncelikle Firebase sınıfı oluşturuyoruz. Bunun için sağ tarafta bulunan Solution Explorer penceresinde proje adına gelip sağ tıklayıp Add –> Class deyip  Firebase adında bir sınıf oluşturuyorum.

Bundan sonraki kısımları anlatmayacağım. Gördüğünüzü yapmanızı istiyorum. Kırmızı ile kapattığım yere firebase sayfasındaki linkini ekleyeceksiniz. Devamında ise kitap ekleme komutları yer alıyor. Dikkat etmeniz gereken yer bu fonksiyonlar async olmalıdır. Aynı şekilde bu fonksiyonu kullanacak bir nesne varsa onu da async yapmanız gerekmektedir.

C#firebase bağlantı sınıfı

Firebase sınıfımızı da ekledik. Şimdi ise sadece tasarımını yaptığımız form’da kaydet butonuna basıldığında firebase üzerine kayıt etmesi.

Kaydet Butonu Kodları

Az önce dediğim gibi veri alış verişi olan bir nesne varsa bunları async yapmak zorundasınız. Firebase sınıfından baglanti nesnesi örnekliyoruz. kitapEkle fonksiyonunu çağırıp fonksiyondaki sıraya göre veri girişini sağlıyorsunuz.

private async void BtnKaydet_Click(object sender, EventArgs e)
    {
      var baglanti = new Firebase();

      await baglanti.kitapEkle(
        txtKitapAdi.Text,
        cmbKitapTur.SelectedItem.ToString(),
        txtYazar.Text,
        rchKitapOzeti.Text);

      MessageBox.Show("Kitap Başarıyla Kayıt Edildi");
    }

En sona da bir Mesaj kutusu ekliyorum.

Kitap Kayıt Formu Çalışır Hali

Metin alanlarını girdikten sonra Kaydet tuşuna basıyorum ve eş zamanlı olarak Firebase’de kayıt ediliyor.

C# kitap kayıt uygulaması çalışır

Umarım anlaşılır olmuştur. Anlamadığınız/anlaşılmayan yerleri sorabilirsiniz.

Bunlara Göz Atmak İsteyebilirsiniz

3 thoughts on “C# Form Kitap Kayıt Uygulaması(Firebase)

  1. Uygulamanın tümünün kodlarını anlatımlarda vermişim üstüne düşüp yarım saat inceliyorsun ve indirmene gerek kalmıyor:)

   Kolay Gelsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir