C# excel içe aktarma örnek

C# Form ile Excel’i DataGridView’e Aktarma

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda C# form’da bir buton olacak ve bu butona basıp seçtiğimiz excel’i bir DataGridView’e aktaracağız.

Öncelikle bu yazımda amaç sadece Excel’i datagridView’e aktarmak olduğundan tasarım üzerine yoğunlaşmayacağım. Direkt olarak Buton ve DataGridView kullanacağız.

Örnek tasarım aşağıda yer almaktadır.

Excel Okuma Programı Ekran Tasarımı

Butonumuza mantıklı bir isim veriyorum.

C# Excel okuma programı

DatagridView ve butonumuzu ekleyip isim verdikten sonra butona çift tıklayıp kod tarafımıza geçiyoruz.

Kodlarımızda beklenmeyen bir hata olduğunda programımızın kapanmaması için Try Catch blokları arasına alıyorum.

1. Adım

Butona tıklanıldığında bana Excel dosyalarını seçmemi sağlaması için OpenFileDialog sınıfından nesne türetiyorum. Bu nesnemizin Filter özelliğine sadece Excel dosyalarını ekranımda göstermesi için gerekli bilgiyi ekliyorum. Son olarak bunu ekranda kullanıcının görebilmesini sağlıyorum.

Hocam anlattın da hani kodları derseniz buyurun kodlar:

2. Adım

Yolunu aldığımız excel’in içeriğindeki bilgileri okumak için aşağıdaki kodları kullanıyoruz. Buradaki komut kısmında önemli olan Excel içerisindeki sayfa adını Sayfa1 olan kısım ile değiştirmenizdir. Genelde ilk açılan Excel’de Sayfa1 olarak gelmektedir. İlk gelen sayfayı almanın kodlarını da ilerleyen yazılarımda ekleyebilirim.

3. Adım

Artık verilerimizi de aldık. DataGridView’e bu verileri eklemek için öncelikle DataTable sınıfımızdan nesne türetip bunu da Excel’den almış olduğumuz veriler ile doldurmamız gerekiyor. Bunun kodları da aşağıdaki gibi olacaktır.

C# Excel aktarma örnek uygulama

Tüm proje için tıklayınız.

Eğer bir hata alıyorsanız buradaki çözümü deneyebilirsiniz.

Bir cevap yazın